Stakes races

Welcome to the most sophisticated Online Group Race information and interrogation facility - Group Races Interactive.
The Group race data base covers Season 2002/2003 and the Current 2019/2020 Season and will continue to expand as it is updated to carry additional information. All Australian Group 1, Group 2, Group 3 and Listed races are contained in the data base which can be either viewed by individual Group listings or as a combined chronological listing.
For each Group and Listed race, the full field with official finishing position, margins, age, sex, sire, dam, dam-sire, betting, jockey, weight, barrier position and trainer are shown.
However the entire Australian Group Race Interactive facility is not just static, rather the entire data base can be interrogated against several factors.
For example, if you want to know how many Danehill gallopers, from a Sir Tristram dam sire contested Group 1 races when ridden by Damien Oliver, just plug in the "Search Criteria" and Group Race Interactive will do the rest.
I'm certain the results of some of the searches will amaze you.
Another exciting feature is the unique Race Quality Factor analysis for each Group and Listed race. Each race is assessed for quality based on several factors pertaining to the field contesting the race from the previous twelve months of racing.
Factors such as total number of race starts, percentage of winners in the field, field average prizemoney per start, field average winning and place percentage, field averages winning and beaten margins and average winning distance of the field.
As well there is a complete analysis of the field based on previous Group, Listed and other race form coming into the race under examination.
There is plenty for everyone with the Racing and Sports Group Races Interactive.

1. Ladbrokes Australian Stpl
Sunday, 26th May 2019 SANL 3900m $125.00 4:41.20
1. SIR LOPEZ 7 G R CULLY 64m BIANCONI (USA) DOLPHIN EXPRESS (AUS) DOLPHIN STREET (FR) 7 then came 2. GOLD MEDALS 9 G CLAYTON DOUGLAS 69m ELVSTROEM (AUS) LADY MULROY (AUS) ENCOSTA DE LAGO (AUS) 9, 3. SOLAR COASTER 5 G THOMAS SADLER 64m MASTERCRAFTSMAN (IRE) BELLE DIVA (NZ) HIGH CHAPARRAL (IRE) 5
2. Ladbrokes Australian Hrdl
Sunday, 26th May 2019 SANL 3900m $125.00 4:29.86
1. CHEQUERED FLAG 7 G J ALLEN 67.5m RAISE THE FLAG (GB) STAR OF MULWALA (NZ) SEASONED STAR (AUS) 7 then came 2. KILLARNEY KID 9 G STEVEN PATEMAN 69m PENDRAGON (NZ) ON ARRIVAL (NZ) ZABEEL (NZ) 9, 3. LUCQUES 7 G M KELLY 67.5m HIGH CHAPARRAL (IRE) PICHOLINE (AUS) DEHERE (USA) 7
3. Nuturf Fred Best Classic
Saturday, 25th May 2019 E FM 1400m $150.00 G3 1:22.06
1. MILITARY ZONE 3 G JAMES MCDONALD 57m EPAULETTE (AUS) LOADING ZONE (AUS) STREET SENSE (USA) 3 then came 2. BACCARAT BABY 3 F MICHAEL HELLYER 55m CASINO PRINCE (AUS) MEERLUST (AUS) JOHANNESBURG (USA) 3, 3. KRONE 3 F MICHAEL WALKER 55m EUROZONE (AUS) SOFT LANDING (AUS) AL MAHER (AUS) 3
4. The Andrew Ramsden
Saturday, 25th May 2019 FLEM 2800m $400.00 LR 2:55.15
1. STEEL PRINCE 5 G DAMIEN OLIVER 58.5m NATHANIEL (IRE) STEEL PRINCESS (IRE) DANEHILL (USA) 5 then came 2. SURPRISE BABY 4 G DEAN HOLLAND 58m SHOCKING (AUS) BULA BABY (NZ) KAAPSTAD (NZ) 4, 3. EASTENDER 5 G CRAIG NEWITT 58.5m TICKETS (AUS) COUGAR ALLEY (AUS) MOSSMAN (AUS) 5
5. Tab Kingsford-Smith Cup
Saturday, 25th May 2019 E FM 1300m $700.00 G1 1:15.51
1. THE BOSTONIAN 4 G MICHAEL CAHILL 59m JIMMY CHOUX (NZ) KEEPA CHEVAL (NZ) KEEPER (AUS) 4 then came 2. PRINCESS POSH 5 M LARRY CASSIDY 57m CANFORD CLIFFS (IRE) THE BARONESS (AUS) VISCOUNT (AUS) 5, 3. TREKKING 4 G KERRIN MCEVOY 59m STREET CRY (IRE) OUTDOOR (AUS) REDOUTE'S CHOICE (AUS) 4
6. Hilton Nicholas Straight Six
Saturday, 25th May 2019 FLEM 1200m $140.00 LR 1:09.41
1. ORDER OF COMMAND 4 G DAMIEN OLIVER 56.5m SQUAMOSA (AUS) COMMANDING ANGEL (AUS) COMMANDS (AUS) 4 then came 2. MILWAUKEE 5 G LUKE CURRIE 56m FASTNET ROCK (AUS) HUMMINGBIRD (AUS) GALILEO (IRE) 5, 3. SIRIUS SUSPECT 4 G DANIEL STACKHOUSE 54m WANTED (AUS) SIRIUS MISS (AUS) GALILEO (IRE) 4
7. Eva Air Premier's Cup
Saturday, 25th May 2019 E FM 2200m $140.00 G3 2:15.83
1. THE CANDY MAN 5 G MICHAEL CAHILL 54m CASINO PRINCE (AUS) MELODY (NZ) STRAVINSKY (USA) 5 then came 2. HARIPOUR 5 G BLAKE SHINN 57m SHAMARDAL (USA) HAZARIYA (IRE) XAAR (GB) 5, 3. IGRAINE 6 M RON STEWART 54m GALILEO (IRE) IOTA (GER) TIGER HILL (IRE) 6
8. Kirin Brc Sires' Produce Stks
Saturday, 25th May 2019 E FM 1400m $400.00 G2 1:22.16
1. STRASBOURG 2 C TOMMY BERRY 57m I AM INVINCIBLE (AUS) DANISH SPY (AUS) DANE SHADOW (AUS) 2 then came 2. ACCESSION 2 C JAMES MCDONALD 57m BRAZEN BEAU (AUS) READY AS ELLE (AUS) MORE THAN READY (USA) 2, 3. GARIBALDI 2 C J LLOYD 57m I AM INVINCIBLE (AUS) SONNENBLUME (AUS) EXCEED AND EXCEL (AUS) 2
9. Ascot Green Lord Mayor's Cup
Saturday, 25th May 2019 E FM 1600m $140.00 G3 1:34.37
1. ORDER AGAIN 5 G LARRY CASSIDY 59m IFFRAAJ (GB) GLASS HALF FULL (NZ) VAN NISTELROOY (USA) 5 then came 2. TOM MELBOURNE 8 G BLAKE SHINN 59m DYLAN THOMAS (IRE) ROSHANAK (IRE) SPINNING WORLD (USA) 8, 3. LE JUGE 6 G R FRADD 59m DANSILI (GB) MAMBO LIGHT (USA) KINGMAMBO (USA) 6
10. Grinders Coffee Roasters Stks
Saturday, 25th May 2019 E FM 1300m $150.00 G3 1:15.68
1. SAVATIANO 4 M TOMMY BERRY 56.5m STREET CRY (IRE) RETSINA (AUS) REDOUTE'S CHOICE (AUS) 4 then came 2. QUILISTA 5 M KERRIN MCEVOY 58.5m SCANDAL KEEPER (USA) BROCKY'S ACE (AUS) SURTEE (AUS) 5, 3. ECKSTEIN 5 M BLAKE SHINN 58m I AM INVINCIBLE (AUS) COMRIE (AUS) CHOISIR (AUS) 5
11. Piazza D'Oro Futurity Stakes
Saturday, 25th May 2019 ELLE 1400m $47.17 LR 1:24.33
1. RHAEGAR 2 G M MCNAB 56.5m PLUCK (USA) GRAND LADY (AUS) GRANDERA (IRE) 2 then came 2. LONG JACK 2 C JONATHAN RIDDELL 56.5m SO YOU THINK (NZ) EXTRAVAGANZA (GER) MONSUN (GER) 2, 3. JENNIFER ECCLES 2 F DONAVAN MANSOUR 54.5m RIP VAN WINKLE (IRE) PLATINUM ELLE (NZ) ELNADIM (USA) 2
12. Mullins Grand Prix Stakes
Saturday, 25th May 2019 E FM 2200m $150.00 G3 2:16.07
1. FUN FACT 3 G MICHAEL CAHILL 57m THE FACTOR (USA) FILL THE PAGE (AUS) DANE SHADOW (AUS) 3 then came 2. ANGEL OF HEAVEN 3 F TOMMY BERRY 55m REDOUTE'S CHOICE (AUS) LIGHTS OF HEAVEN (NZ) ZABEEL (NZ) 3, 3. HOME MADE 3 G JAMIE KAH 57m HIGH CHAPARRAL (IRE) GLIDING (AUS) FLYING SPUR (AUS) 3
13. D'Orsogna Family-Roma Cup
Saturday, 18th May 2019 ASCT 1200m $150.00 G3 1:10.64
1. VITAL SILVER 5 G PETER HALL 58.5m WANTED (AUS) VINTAGE SILVER (AUS) MAROONED (GB) 5 then came 2. GALAXY STAR 6 M WILLIAM PIKE 56.5m REDOUTE'S CHOICE (AUS) GALAXY QUEEN (AUS) JEUNE (GB) 6, 3. GREAT SHOT 6 G CRAIG STAPLES 58.5m MAGNUS (AUS) SATIN COVERS (AUS) DR. GRACE (NZ) 6
14. The Goodwood
Saturday, 18th May 2019 MORP 1200m $750.00 G1 1:09.30
1. DESPATCH 4 G TODD PANNELL 56m WRITTEN TYCOON (AUS) ZOCCOLETTA (AUS) FASLIYEV (USA) 4 then came 2. BEHEMOTH 3 G ANTHONY DARMANIN 53m ALL TOO HARD (AUS) PENNY BANGER (AUS) ZEDRICH (AUS) 3, 3. SPRIGHT 5 M DAMIEN OLIVER 56.5m HINCHINBROOK (AUS) DASHOFF (AUS) DASH FOR CASH (AUS) 5
15. Magic Millions The Roses
Saturday, 18th May 2019 DOOM 2000m $200.00 G2 2:03.39
1. ETANA 3 F J ALLEN 56.5m SHAMUS AWARD (AUS) PINK SIRIS (AUS) ENCOSTA DE LAGO (AUS) 3 then came 2. ALIFEROUS 3 F JASON COLLETT 56.5m HINCHINBROOK (AUS) WILLOW (AUS) WOODMAN (USA) 3, 3. WELSH LEGEND 3 F LEITH INNES 56.5m CAMELOT (GB) ONETHINGATATIME (AUS) CATCHER IN THE RYE (IRE) 3
16. Tab Proud Miss Stakes
Saturday, 18th May 2019 MORP 1200m $150.00 G3 1:09.73
1. LADY COSMOLOGY 3 F LUKE CURRIE 55m UNIVERSAL RULER (AUS) OUT SPOKEN LADY (AUS) GALILEO (IRE) 3 then came 2. MISS VIXEN 4 M CRAIG WILLIAMS 55.5m FOXWEDGE (AUS) KIRVINSKY (NZ) STRAVINSKY (USA) 4, 3. LADY OF CREBILLY 4 M DWAYNE DUNN 55.5m CHOISIR (AUS) ANTRIM'S LEGEND (USA) GIANT'S CAUSEWAY (USA) 4
17. Doomben Cup
Saturday, 18th May 2019 DOOM 2000m $700.00 G1 2:02.18
1. KENEDNA 5 M J ALLEN 57m NOT A SINGLE DOUBT (AUS) MISS DODWELL (AUS) FALBRAV (IRE) 5 then came 2. LIFE LESS ORDINARY 7 G JASON COLLETT 59m THEWAYYOUARE (USA) DONT CROSS TINA (IRE) CAPE CROSS (IRE) 7, 3. SIXTIES GROOVE 6 G LARRY CASSIDY 59m SIXTIES ICON (GB) GIFT DANCER (GB) IMPERIAL DANCER (GB) 6
18. Robert/Fay Gerard R A Lee Stks
Saturday, 18th May 2019 MORP 1600m $175.58 G3 1:37.22
1. FASTNET TEMPEST 6 G ANDREW MALLYON 55.5m FASTNET ROCK (AUS) DAME BLANCHE (IRE) BE MY GUEST (USA) 6 then came 2. WAGING WAR 5 G RAQUEL CLARK 55m REBEL RAIDER (AUS) FARTOO FLASHY (AUS) GALILEO (IRE) 5, 3. BROWN BEN 6 G CORY PARISH 55.5m BIG BROWN (USA) INNISHBEG (AUS) LONHRO (AUS) 6
19. James Bull Rangitikei Gold Cup
Saturday, 18th May 2019 AWAP 1600m $47.17 LR 1:38.53
1. HINERANGI 5 M ROBERT HANNAM 53m FASTNET ROCK (AUS) HINEMOA (NZ) ELUSIVE CITY (USA) 5 then came 2. RED SIERRA 5 M C L O'BEIRNE 53m REDWOOD (GB) SIERRA GOLD (AUS) ENCOSTA DE LAGO (AUS) 5, 3. DOLCETTO 6 G R J MYERS 57m PER INCANTO (USA) OUR SHIRAZ (NZ) NEDIYM (IRE) 6
20. Lord Mayors Cup
Saturday, 18th May 2019 RHIL 2000m $150.00 LR 2:03.52
1. GREY LION 7 G KATHY O'HARA 56.5m GALILEO (IRE) GREY LILAS (IRE) DANEHILL (USA) 7 then came 2. GIRL TUESDAY 4 M GRANT BUCKLEY 53m STREET CRY (IRE) TUESDAY JOY (NZ) CARNEGIE (IRE) 4, 3. LIVE AND FREE 4 G MS RACHEL KING 53m SAVABEEL (AUS) PATRIMONIUM (IRE) GREEN DESERT (USA) 4
21. Brc Sprint
Saturday, 18th May 2019 DOOM 1350m $140.00 G3 1:18.98
1. TYZONE 5 G BLAKE SHINN 57.5m WRITTEN TYCOON (AUS) REZONET (AUS) HUSSONET (USA) 5 then came 2. VIOLATE 5 G LUKE NOLEN 58m SEBRING (AUS) SHANTHA'S GIRL (AUS) REDOUTE'S CHOICE (AUS) 5, 3. I'M A RIPPA 5 G J LLOYD 59m LOVE CONQUERS ALL (AUS) DERIPPA (AUS) SEIDNAZAR (AUS) 5
22. Tab Sa Classic
Saturday, 18th May 2019 MORP 2500m $175.00 G3 2:39.63
1. MOOR GAIT 3 F DANIEL STACKHOUSE 56m FIORENTE (IRE) L'INQUISITOR (AUS) BLACKFRIARS (AUS) 3 then came 2. MISS MOANA 3 F TODD PANNELL 56m UNCLE MO (USA) CORAL REEF (AUS) GALILEO (IRE) 3, 3. SKYWAY STAR 3 F ANDREW MALLYON 56m AMERICAIN (USA) LORNA'S LASS (AUS) BIANCONI (USA) 3
23. Dominant Queens Cup
Saturday, 18th May 2019 MORP 2500m $120.00 G3 2:38.41
1. VALAC 7 G CRAIG WILLIAMS 54.5m DARK ANGEL (IRE) POLISHED GEM (IRE) DANEHILL (USA) 7 then came 2. SOPRESSA 4 M LUKE CURRIE 55m SO YOU THINK (NZ) HIDDEN STRINGS (AUS) WEASEL CLAUSE (AUS) 4, 3. MELI MELO 5 M JASON HOLDER 54m AUTHORIZED (IRE) SAJEUNE (AUS) JEUNE (GB) 5
24. Chief De Beers Qlty
Saturday, 18th May 2019 DOOM 1110m $125.00 LR 1:03.59
1. ISAURIAN 4 H JAMES MCDONALD 55.5m EXCEED AND EXCEL (AUS) BYZANTINE (AUS) ELUSIVE QUALITY (USA) 4 then came 2. STRATURBO 9 G TIM CLARK 56m STRATUM (AUS) WEEKEND GOSSIP (AUS) HUSSONET (USA) 9, 3. IN GOOD TIME 4 M RON STEWART 54m TIME THIEF (AUS) TURBO ROSE (AUS) STRATEGIC (AUS) 4
25. Bright Shadow Qlty
Saturday, 18th May 2019 DOOM 1200m $125.00 LR 1:08.75
1. QUILISTA 5 M KERRIN MCEVOY 60m SCANDAL KEEPER (USA) BROCKY'S ACE (AUS) SURTEE (AUS) 5 then came 2. TEST THE WORLD 5 M TIM CLARK 54m TESTA ROSSA (AUS) WORLDLY (AUS) DANASINGA (AUS) 5, 3. RIVER RACER 5 M MICHAEL CAHILL 54m HIDDEN DRAGON (AUS) ROYAL YANGTZE (AUS) ROYAL ACADEMY (USA) 5